Laptop Testovi FORUM

Please login or register.

Login with username, password and session length
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Laptop cooler po ceni manjoj od 5 dolara  (Read 10116 times)

ab

• Full Member
Laptop cooler po ceni manjoj od 5 dolara
« on: September 18, 2010, 11:15:12 AM »

Video koji prikazuje Laptop cooler koji je jeftiniji od 5 dolara:

http://www.youtube.com/watch?v=cSZ0qfY2Vf0

p.s.
kvaka će biti jasno posle odgledanog videa

Panta

• Administrator
  • Hero Member
Re: Laptop cooler po ceni manjoj od 5 dolara
« Reply #1 on: September 18, 2010, 04:55:47 PM »

Lepa ideja.

coldman

• Full Member
« Reply #2 on: November 24, 2010, 08:18:12 PM »

Ja cu da pokusam ovo da napravim pa cu da javim kako je proslo. Jos uvek ne znam sta da koristim kao materijal za podlogu ali smislicu vec nesto.

Panta

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #3 on: November 24, 2010, 10:00:19 PM »

OK, cekamo rezultat :)

coldman

• Full Member
« Reply #4 on: November 29, 2010, 09:16:46 PM »

Kuler je isproban i radi ali moram samo da napravim stabilniju podlogu i da pricvrstim bolje vent. Temperature nisam merio. U beta fazi je na laptopu koji se grejao bas-bas(levi deo tastature) "izvukao" svu toplotu- osecalo se nesto sasvim malo.
Detalji sa slikama sutra/prekosutra jer gledam da nadjem jos jedan vent pa da vidim onda rezultate.

coldman

• Full Member
« Reply #5 on: December 17, 2010, 08:14:11 PM »

Ovako, prvo da se izvinim jer nisam pre mogao da obavim sve, bio sam u neodlozivim obavezama.
A evo i mog prototipa kulera. Slike i objasnjenje(nadam se da slike nisu male):

Visina samog postolja je nekih 32-33mm. Probano je na laptopovima od 15.4" i 15.6". Materijal: 1xUSB 2.0 kabl, 1xkuler 80mm(skinut sa nekog napajanja), 3 "topke" oblepljenog papira, 4 prazne Tic-Tac kutije 8), super lepak, ukoricena sveska A4 formata, srafovi, gumene podloske, izolir traka, selotejp.

Uzeo sam USB kabl od pokvarenog misa, presekao i skinuo izolaciju zicama. Kuler je skinut sa pokvarenog napajanja. Kontakti USB-a i napajanja su povezani po pravilu crna na crnu crvena na crvenu zicu. To sam izolovao, jer ako se dodirnu bice kratak spoj. Za 3 topke papira mi je trebalo po 4 A4 lista papira, dakle 12 listova, koje sam sekao i onda oblepio selotejp trakom. Te tri topke sam prisrafio(ovo nije uopste moralo ali tada nisam imao super lepak) i kroz srafove stavio gumene podloske kako postoje ne bi klizelo. Po 2 kutije Tic-Tac bombona sam spojio superlepkom(20 dinara) i na taj nacin napravio prednje stajaliste. Na Tic-Tac sam zalepio gumene podloske. Predvideo sam mesto za jos jedan kuler od 80mm ili 92mm(90mm) ali nisam imao takav pri ruci. Prostor za kuler sam prorezao kuhinjskim nozem(skalpel nisam imao) pa je zato malo losija rupa. Samu koricu sveske(stara sveska za OET2 ;D) sam izlomio precizno kako bih dobio zeljeni polozaj i visinu. Vezivanje kulera je bilo teze nego sto sam mislio. Prvo sam samo koristio izolir traku ali to je bilo bas slabo. E onda je na red dosao super lepak koji drzi i kada se onako fino protrese kuler  :D Kuler sam namestio tako da izvlaci vazduh iz kucista. I postolje je toliko stabilno da mozete da otvorite ekran koliko zelite, da kucate koliko god brzo hocete, nema gde da pobegne  ;D
Ako sam nesto zaboravio da pomenem, fell free to mention it.

E a sada ono najbitnije- testiran je na izuzetno vrucem Fujitsu La1703 koji samo kada se pusti Winamp greje tastaturu i celo kuciste racunara toliko da je to bas strasno. Temepratura je u tom stanju bila oko 70-71 stepen za CPU. Kada se recimo pokrene nesto zahtevnije(gledanje filma npr.) temperatura ide oko 82-83 stepena. Mereno je CoreTemp32 i Everest-om.
Kada je laptop stavljen na kuler- temeratura je sa samo Winamp-om bila 58-59 stepeni a sa pustenim filmom 72(nemam tu sliku). Tastatura koja je bila vrela je sada jedva bila nesto topla a samo kuciste laptopa je bilo blago zagrejano. Moram da napomenem da je kuler bas tih i da se vrti na mozda 800-1200 obrtaja(u tom rasponu je negde). Sa 2 kulera bih sigurno imao jos bolje rezultate pa cu da vidim da nabavim jos jedan i sredim to pa onda ponovo da testiram temperatutu. Onim sto sam napravio sam zadovoljan u globalu. Potroseno je oko sat vremena sve ukupno i mozda 200 dinara(nije ni toliko ali neka bude).

Pitanja?

Brojevi su temp CPU(CoreTemp), HDD1(Everest), HDD2(Everest), CPU Diode(Everest), CPU(Everest)

Temperatura je kada je uslikano bila 68 stepeni sa pokrenutim Winamp-om.

Na kuleru posle 15-tak minuta.

CPU-Z i Everest.

Panta

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #6 on: December 17, 2010, 10:24:51 PM »

Svaka cast na entuzijazmu  :) Imam dva pitanja:
1. Zasto nisi napravio ergonomicniji oblik, da jedna strana bude dosta niza? Cini mi se da je ovako nezgodno za koriscenje.
2. Gde je na tom laptopu otvor za izbacivanje toplog vazduha? Ako je negde sa strane a odozdo ima otvor za uvlacenje vazduha, onda bi trebao dobiti jos bolje rezultate hladjenja ako namestis da ventilator duva ka laptopu.

coldman

• Full Member
« Reply #7 on: December 17, 2010, 10:57:05 PM »

1. Zadnji deo je visi za 7mm, eto to sam zaboravio :)
2. Nisam probao, ali eto cim kupim novu tubu super lepka(i ako uspem da skinem vent zbog prethodno nanetog) bice probano. Verujem da ce da ode +5 stepeni minimum.

coldman

• Full Member
« Reply #8 on: December 26, 2010, 09:48:48 PM »

Ovako da udarim finis :D
Probao sam Panto onako kao sto si ti predlozio da okrenem kuler da uvlaci vazduh ali je tu nastao problem. Brzina obrtaja peraja je oslabila bar za 5 puta! Prosto neverovatno ali kuler jednostavno ne radi ni blizu onome kao kada je okrenut da izvlaci vazduh. Zbog toga nazalost nisam mogao da napravim nikakav test. Ovo je bilo jedno veliko razocarenje. Ali zato, CM NotePal koji sam dobio je spustio temp testiranog laptopa Fujitsu za jos 6 stepeni. :) E sada, ovaj Cooler Master je izradjen od aluminijuma i ima 2 kulera od po 70mm. Kada se na to uzme moj kuler izradjen od jedne "osmice" i od ukoricene sveske. Mislim da je rezultat inzvanredan.  ;D
Ako NEKAKO uspem da nadjem jos jedan kuler(ili se neko javi da mi ustupi jedan) imam zelju da probam i tako i testiram ponovo.
Do tada... Adios!  :D

Panta

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #9 on: December 27, 2010, 09:55:17 PM »

Cek, cek, kako to mislis oslabi 5 puta? Jel uspori samo kad naslonis laptop ili...? Udara li vazduh u zatvorenu plastiku ili u resetke?

coldman

• Full Member
« Reply #10 on: December 27, 2010, 11:36:22 PM »

Ma uspori cim ga okrenes. Uzmes ga u ruku i okrenes ga, on uspori. Nelogicno... Znaci kako god da se okrene, ventilator radi punom brzinom ali okrenes ga na dole, game over. Protok vazduha je toliko slab da se ne isplati probati ga. Zato sam i rekao da ako neko ima da mi da drugi vent da probam, raspolozen sam za testiranje.

Panta

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #11 on: December 29, 2010, 12:10:50 AM »

To ti je neko cudo tehnike - gravitacioni ventilator ;D

coldman

• Full Member
« Reply #12 on: December 29, 2010, 12:14:35 AM »

To ti je neko cudo tehnike - gravitacioni ventilator ;D
Gresis! Ovo je anti-gravitacioni ventilator!  :D