Laptop Testovi FORUM

Please login or register.

Login with username, password and session length
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Cooler Master XCRAFT 250 Lite vs XCRAFT 250 ( White Edition)  (Read 4933 times)

ab

• Full Member
Cooler Master XCRAFT 250 Lite vs XCRAFT 250 ( White Edition)
« on: October 10, 2010, 06:42:07 PM »

Sledi prikaz dva Cooler Matester-ova prouzvoda - "spoljašnjih kućišta" za HDD  odnosno , hdd rack (External Enclosure)

Ovde je naglasak na razlici između modela XCRAFT 250 Lite vs XCRAFT 250 (bez oznake lite) odnosno na prvi pogled identičnog hardvera sa jedinom razlikom koja se odnosi na softver tj. da sa jednim nedolazi program za beckup a sa drugim da. Razlike su mnogo veće i značajnije  od toga. Da bi sve bilo uočljivije ponoviću neka zapažanja za Lite verziju pa dati za nelite a potom naglasiti ono što ih razlikuje:

Cooler Master XCRAFT 250 lite:

• eSATA konekcija pored USB konekcije
  • pasivno hlađenje (bez obzira na aluminijum, prilikom testa i neprekidnog rada od 50 minuta zagrevanje je primetno iako se HDD vrti na 5400)
  • ne postoji antishock zaštita (shockproof)
  • HDD je za XCRAFT 250lite "privezan" samo konektorom tj. prilikom jačeg bočnog udara došlo bi do pomeranja diska unutar kućišta
  • neophodno je "nezavisno" napajanje da bi uređaj tj. disk u njemu radio
  • napajanje se vrši pomoću tzv. USB Y kabla (zauzima dva USB mesta)
  • ako se za prenos podata koristi USB neophodno je da računar ima od 2 do 3 slobodna USB priključka (HUB ne funkcioniše)
  • kožna futrola ali u koju ne mogu da stanu dva kabla koja su neophodna da bi XCRAFT 250lite radio

Detaljniji prikaz može se naći ovde

Cooler Master XCRAFT 250 (White Edition):

• belo aluminijumsko kućište visokog sjaja sa sjajnom bočnom plastikom
  • plavo indikatorsko svetlo (povezan uređaj) koje prilikom transfera "menja" boju u crveno
  • za povezivanje se koristti jedan USB "Y" kabl koji ujedno služi i kao kabl za napajanje
  • da bi uređaj funkcionisao nije čak neohodno da budu priključen na dva usb na računaru (tek ako jedan nije dovoljan potrebno je zauzeti i drugo USB mesto)
  • disk je za kućište odnosno ploču pričvršćen pored konektora sa još 4 šrafa a između njih su gumeni jastučići tako da prilikom bočnog udara ne može HDD da ispadne
  • postojanje antishock zaštita (shockproof) (pomenuti gumeni jastučići)
  • ploča na kojoj je konektor je tako napravljena (izrezana) da ide samo po ivici HDD što omogućava nesmetano hlađenje (nejpribližniji opis bi bio da je u obliku slova E  bez crte u sredini) što doprinosi boljem odvođenju toplote - iako je pasivno hlađenje, hdd je hladan
  • Futrola je napravljena u obliku torbice tako da u nju staju i kućište i kabl i odvijač (deo kompleta) kao i krpica za brisanje prašine i poliranje koja se dobija sa uređajem
  • softver za jednostavan beckup (Pree & Go Software) pritiskom na dugme kućištu (Windows 7 nije podržan)

Zvanična oznaka (pun naziv) ovog parčeta hardvera je X Craft 250 RX-250-SDW1-GP

I za ovaj model važe neke zamerke koje su upućene i lite verziji kao što su:
  • samo godinu dana garancije (a disk koji je unutra ima tri godine garancije, a šta je složenije prosudite sami)
  • loše štampano upustvo sa netačnom shemom
  • namenjen samo za HDD do 160GB na 7200RTM ili 200GB na 5400RTM što u praksi znači da je najveći disk koji će biti stavljen unutra disk od 160GB NA 540ORTM
  • nepostojanje nezavisnog kabla za napajanje u kompletu iako priključak postoji (mada za ovaj model to i nije toliko bitno jer radi sa samo jednim kablom pa ova zamerka može i da se zanemari)
kao i dodatna zamerka na softver koji lite verzija nema
  • Pree & Go Software odnosno softver za beckup ne podržava Windows 7 a ni Linux operativne sistemenije
kao i
  • prenos podataka samo putem USB

Iako uređaj nije bez mana razlika između lite i ne lite verzije je ogromna a sažeto izgleda u korist XCRAFT 250 ovako:
  • za napajanje i prenos dovoljan je jedan u kabl (i uglavnom samo jedan USB priključak)
  • hlađenje iako i dalje pasivno mnogo bolje rešeno (izrezana ploča na kojoj  se disk nalazi)
  • HDD ima 5 tačaka oslonca
  • gumeni jastučići za antišok zaštitu
  • futrola u koju staju i rack i oprema za rack

« Last Edit: October 11, 2010, 12:02:37 AM by ab »

Panta

• Administrator
  • Hero Member
Re: Cooler Master XCRAFT 250 Lite vs XCRAFT 250 ( White Edition)
« Reply #1 on: October 10, 2010, 09:17:50 PM »

Zarad objektivnosti moram samo jos jednom da napomenem da sam prilicno siguran da je u slucaju modela X250 Lite problem u konkretnom primerku, a ne u celoj seriji. Ovde mislim na potrebu za dodatnim napajanjem. Licno sam video X250 Lite koji bez problema radi sa jednim USB kablom. Nazalost, sada nisam mogao da nadjem drugu primerak da bi proverili sta se tacno desava.

ab

• Full Member
« Reply #2 on: October 10, 2010, 11:53:46 PM »

Moguće je da je primireak koji je opisan bio defektan kad je reč o napajanju, mada prema nekim testovima koje sam pronazio na netu ne bih rekao ali...

I bez toga kod modela iz lite serije ostaje problem zagrevanja, očajno rešenog pričvršćivanja diska (nema ga) i nepostojanje bilo kakve zaštite hdd od udara.

XCRAFT 250 i XCRAFT 250 lite bez obzira što deluju identično kao da nisu od istog proizvođača.

XCRAFT 250 je neuporedivo bolji proizvod

Sh@rance

• Full Member
    • Email
« Reply #3 on: October 11, 2010, 12:43:20 PM »

Ja kad sam rasprodao delove od mog laptopa ostavio sam samo HDD Segate momentus od 320 Gb 7200. Pazario sam Chieftec fioku koznu.

Bolje je pitati i biti glup 5 minuta nego cutati i biti glup ceo zivot.

ab

• Full Member
« Reply #4 on: October 15, 2010, 04:11:39 PM »

Kako je rešeno hlađenje?
Pages: [1]   Go Up