Laptop Testovi FORUM

Please login or register.

Login with username, password and session length
Pages: [1] 2   Go Down

Author Topic: Cooler Master XCRAFT 250 i ograničenje veličine diska [dodatak TEST UREĐAJA]  (Read 11700 times)

ab

• Full Member

U specifikacijama za COOLER MASTER XCRAFT 250 LITE i upustvu piše da je namenjen 2,5" diskovima do 200MB koji rade na 5400 ili 2,5" diskovima do 160 MB koji se vrte na 7200.
Mene interesuje šta bi se desilo kad bi se stavio disk većeg kapaciteta tj, zašto je ova specifikacija navedena, neki marketinški potez ili HDD Rack pošto nema aktivno glađenje jednostavno ne može da ohladi diskove većeg kapaciteta? I da li bi, ako je to razlog mogao da ohladi HDD tzv. green serije HDD?
« Last Edit: July 02, 2010, 07:29:25 AM by ab »

Panta

• Administrator
  • Hero Member
Re: Cooler Master XCRAFT 250 i ogranicenje velicine diska
« Reply #1 on: June 04, 2010, 08:00:03 PM »

Da budem iskren, ne znam tacno u cemu je stvar, pa cu pitati ljude iz Cooler Mastera da mi pomognu da nadjem odgovor. Ide vikend, tako da ne ocekujem odgovor pre ponedeljka.

ab

• Full Member
« Reply #2 on: June 05, 2010, 04:04:17 PM »

Detaljno sam gledao specifikacije HDD na 5400 RPM od 160Gb i od 320GB osim broja sektora što je logično zbog različite veličine nema drugih razlika tj. ista veličina, težina, brzina pristupa, buka koju prave, radna sredina (temperatura i vlažnost za koju su predviđeni da rade), vibracije koje stvaraju, i na kraju imaju i identičnu "elekričnu zahtevnost".

Nije mi jasno ako je sve identično zašto je naveden onaj podatak u specifikacijama i nestrpljivo čekam odgovor šta će ljudi reći

coldman

• Full Member
« Reply #3 on: June 05, 2010, 04:54:55 PM »

Ono sto bi se desilo je da bi ti crkao hdd i verovatno rack.
To znam jer sam to vec video da se decilo xy puta ljudima(donosili su mi na popravku) a mozes i na netu da proguglas.
Iskreno, stavi onoliko koliko i pise u specifikaciji. Bas zbog tog ogranicenja ja sam uzeo kompletan eksterni hdd(kuciste+hdd) Transcend.
Koliko se secam, pokazalo se da ATA standard moze da primi vece HDD-ove u tim rack-ovima. Naravno, samo ako je ATA rack, a tebi je mislim SATA.

ab

• Full Member
« Reply #4 on: June 06, 2010, 01:45:39 AM »

Na netu nisam uspeo da nađem.
Zašto dolazi do "crkavanja"?  I to što nazivaš crkavanjem je šta pregorevanje elektronike, stvaranje loših sektora, nemogućnost čitanja/zapisivanja podataka, oštećenje mehanike ili nešto treće? Šta izaziva takav kvar? Pogotovu što prema specifikaciama proizvođača ako su iz iste serije sa istim brojem obrtaja HDD od 160 i 320 se ne razlikuju (osim po onom što sam već naveo)
I svi ti koji su donosili na popravku su stavljali veći disk od onog koliko piše u specifikacijama? I koliko su to veće diskove stavljali, jer ja planiram umesto 160 eventualno ako se uverim da nema problema stavim 250 ili 320 max.

p.s.
sata je u pitanju

coldman

• Full Member
« Reply #5 on: June 06, 2010, 09:02:11 AM »

Ovo je vezano za tvoj rack:
http://www.coolermaster-europe.com/product.php?product_id=3211
Ljudi su mi donosili HDD ove koji su ubaceni u rack a da pritom su veci i vise nego sto treba. Primera radi, neki lik je doneo X Craft 360 a u njega ubacio 1.5TB Samsung 5400rpm 32MB  i otisla je elektronika. A taj rack podrzava do 1TB.
E sada kada je u pitanju 250, desavalo se da samo nije hteo da ga prepozna(ljudi nisu umeli da izvade hdd iz rack-a pa da ga zakace na komp direktno) ali mislim da je u 10-tak slucajeva sprzio elektroniku. Mada retko ko bi mi ostavljao da vidim sta se desilo sa hdd-om, uglavnom bih samo konstantovao do cega je i to je to. Desavalo se i da je slabiji transfer rate, odnosno citanje/pisanje sto se odmah sredilo ubacivanje veceg HDD-a.
Vidi, ti mozes da stavis 250 ili 320 od 5400rpm i radi ce perfektno, ali vec 7200rpm nije predvidjeno za taj rack, i sam mozes da procitas da je max 160GB. Koliko me secanje sluzi, napajanje ti je potrebno samo ako zakacis HDD od 7200rpm, za ove moze  sam da se "snadje"  ;D
Nadam se da sam bar malo pomogao.

ab

• Full Member
« Reply #6 on: June 07, 2010, 05:41:55 AM »

Ovo je vezano za tvoj rack:
http://www.coolermaster-europe.com/product.php?product_id=3211
Taj info sam pronašao kao i onaj gde se opisuju razne vrste 250 ali sa različitim karakteristikama. Nisma našao gde se ljudi žale na "crkavanje"

Ljudi su mi donosili HDD ove koji su ubaceni u rack a da pritom su veci i vise nego sto treba. Primera radi, neki lik je doneo X Craft 360 a u njega ubacio 1.5TB Samsung 5400rpm 32MB  i otisla je elektronika. A taj rack podrzava do 1TB.
Ovo je već zabrinjavajuće

E sada kada je u pitanju 250, desavalo se da samo nije hteo da ga prepozna(ljudi nisu umeli da izvade hdd iz rack-a pa da ga zakace na komp direktno) ali mislim da je u 10-tak slucajeva sprzio elektroniku. Mada retko ko bi mi ostavljao da vidim sta se desilo sa hdd-om, uglavnom bih samo konstantovao do cega je i to je to. Desavalo se i da je slabiji transfer rate, odnosno citanje/pisanje sto se odmah sredilo ubacivanje veceg HDD-a.
Ovaj deo baš nisma shvatio najbolje ali dešava se da računar spoljašni disk koji se nalazi u XCRAFT 250 ako je veći od deklarisanog ne prepoznaje?
Dalje imao si 10 slučajeva da je elektronika pregorevala baš kod ovog modela zbog većeg HDD?
Ovo sa transfer rate mi ponovo nije najjasnije kad je veći disk slabiji je transfer rate ali? ???

Vidi, ti mozes da stavis 250 ili 320 od 5400rpm i radi ce perfektno, ali vec 7200rpm nije predvidjeno za taj rack, i sam mozes da procitas da je max 160GB. Koliko me secanje sluzi, napajanje ti je potrebno samo ako zakacis HDD od 7200rpm, za ove moze  sam da se "snadje"  ;D
Ako bih stavljao 250 ili 320 na 5400 (inače deklarisano je 200 max na 5400).
Što se tiče napajanja i USB kabla u obliku Y to je tek za priču. u Upustvo nema ničega, na raznim sajtovima totalno kontradiktorne informacije od toga da je obavezna upotreba USB kad je ESATA transfer (nebulozno izvedeno ali neophodno zbog napajanja) preko toga da je obavezna upotreba oba USB i kad je samo prenos putem USB, do toga da je dovoljan jedan USB. Sad prvi put čujem za ovu informaciju d aje napajanje ili oba USB neophodni ako je reč o 7200 ??? ??? ???

Nadam se da sam bar malo pomogao.
;D
« Last Edit: June 07, 2010, 05:43:59 AM by ab »

coldman

• Full Member
« Reply #7 on: June 07, 2010, 09:56:59 AM »

Ajde idemo redom:
1)Ja sam citao o tome i problemu eksternih diskova jos pre 3-4 godine na nekom stranom forumu. A iz licnog iskustva sam video da se to desavalo. I sada moja velika greska: svima se to desavalo ne odmah nego posle nekog vremena koriscenja. Znaci ne odmah.

2)Nije toliko zabrinjavajuce. Stvarno nisam razumeo tog lika koji je MENE ubedjivao da je on u pravu sto je ubacio HDD od 1.5TB iako pise max 1TB. Koliko ga je on koristio i sta mu je sve radio ne znam. Video sam samo da je uspeo da izgrebe dobro rack na 4 meste.

3)Jedan od "problema" koji moze da se javi kada ubacis veci HDD je da ga ne prepozna. Jednostavno sve pokazuje da on radi ali pise ono USB not recognized. Resenje- ubacis HDD manjeg kapaciteta, kao sto je deklarisano.
Imao sam 10-tak slucajeva ali bili su u pitanju razliciti rack-ovi pocevsi od onih najjeftinijih, a sto se tice CM-a mislim da sam imao samo 1 i to prosle godine. Sada vec ne servisiram, moram da ucim  ;D

4)Sada stvarno ne znam kako to da ti je deklarisano 200GB na 5400rpm(mozda jer je LITE, ne znam) dok na sajtu stoji 250 i 320. Idi na support, napisi sta te muci, napisi do detalja broj tvog uredjaja i odgovorice ti neko od njih kroz 3-4 dana max. Jer ovako ja samo mogu da nagadjam jer nemam to pred sobom pa da "izvrsim dijagnozu".
Da li ti je kabal ovakav ili slican?
http://img367.imageshack.us/img367/8540/uzas0212.jpg
Meni je ovakav prikljucak za kabal za napajanje u kompu, to je za Englesku struju. Adapter me je kosta 65 dinara u prodavnici elektricne robe. Ima to gde hoces. Samo im odneses kabl.
USB kabal- ne mora da se zakace oba za komp, i ja imam na svom isto takav spoj(u uredjaj ide 1 a za komp su namenjena 2), oni se kace samo kada komp nece iz nekog razloga da prepozna HDD(mada mi se to jos nije desilo). U prethodnoj recenici smatram da nece da ga prepozna iz nekog nepoznatog razloga a ne zato sto si npr. ubacio veci hdd od propisanog.
Mislim da ovde mozes da pronadjes to za struju i kacenje:
http://www.bigbruin.com/2007/cmxcraft_8
Ja sam licno imao WD My E-Book 3200GB 7200rpm 8MB koji sam morao da ukljucim u struju i onda povezem kablom WD i komp po principu 1 usb u WD i na suprotnom kraju 1 u komp. Sada imam Transcend 320GB 5400rpm 8MB koji na jednom kraju kabla povezem u uredjaj a na drugom(koji ima 2 USB-a) samo jedan USB ubacim u komp.

5)Jesam li jos zakompikovao ili...
?

ab

• Full Member
« Reply #8 on: June 11, 2010, 01:38:04 AM »

Neke stvari si razjasnio ali neke ja očito nisam dobro objasnio ergo kad je reč o modelu reč je o

Cooler Master X-Craft 250 Lite - Cooler Master RX-250-U2S1

Povezivanje sa računarom moguće je ostvariti na dva načina pomoću  USB i eSATA.
Ispravljač za napajanje se ne dobija u pakovanju ali se zato USB kablic racva na 2 tako da zauzme dva USB mesta na računaru (jedan USB služi za prenos podataka a drugi za napajanje).

Na kutiji stoji  da je namenjen za diskove kapaciteta 200GB koji rade na 5400 ili 160GB na 7200
Na zvaničnom sajtu nigde nema modela koji nosi oznaku RX-250-U2S1 a neki sa istim nazivom Cooler Master X-Craft 250 Lite su predviđeni za diskove do 320GB.

Pošto sve ovo unosi veliku zbrku nadam se da će Panta dobiti odgovarajuću informaciju od ljudi kojima su ove interne oznake dobro poznate

ab

• Full Member
« Reply #9 on: June 13, 2010, 01:49:21 AM »

cu pitati ljude iz Cooler Mastera da mi pomognu da nadjem odgovor.

Ima li odgovora ljudi iz Cooler Mastera?

Panta

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #10 on: June 14, 2010, 08:52:38 PM »

Ima. Ljudi iz Cooler Mastera su bili ljubazni i odgovorili na moj mail. Da ne bih prepricavao, citiracu deo maila:
Problem je u cipu koji se nalazi unutar proizvoda I koji ne moze da podrzi veci kapacitet.
Sam cip ogranicen je na 500GB. Bez obzira na sve, to nema nikakve veze sa termalnom specifikacijom.

Poslao sam im mail da mi potvrde da u XCraft 250 lite moze bez problema da se stavi disk od 320 GB.

ab

• Full Member
« Reply #11 on: June 15, 2010, 03:12:45 AM »

Hvala na pomoći i nadam se da će stići i taj drugi mail jer sam iskreno malo zbunjen ??? njihovim odgovorom pre svega jer se ne pominje razlika u veličini u zavisnosti od brzine rotacije  odnosno da li disk radi na 7200 ili 5400 kao i pominjanjem kapaciteta od 500GB jer na kutiji doslovno "stoji":

- Suports 2.5" SATA hard disk drives up to 200G/5400RPM and 160G/7200RPM

Panta

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #12 on: June 15, 2010, 09:25:54 PM »

Dobio sam i drugi mail, i mislim da ti se nece dopasti odgovor. I dalje sam zbunjen, ali izgleda da je ovo konacan odgovor:

Postovani,

Ne, XCraft lite nije predvidjen za hard disk veci od 200GB, kao sto pise u specifikaciji.
Za razliku od XCrafta, postoji I Xport, koji podrzava vece hard diskove.

ab

• Full Member
« Reply #13 on: June 17, 2010, 05:06:26 PM »

Hvala na trudu i odgovoru.

Iskreno sad sam još više zbunjen. Jer informacija koju su dali je ona koja piše u specifikaciji a poenta je i bila šta će se desiti ako se stavi HDD većeg kapacioteta kao i u čemu je razlika kad je reč o kapacitetuu odnosu na brzinu  diska.

Ovako ispada da je XCraft lite, danas, tako reći neupotrebljiv uređaj jer se 2,5" internerni diskovi kapaciteta do 200GB na 5400 ili 160 na 7200 veoma teško ako ne i nemoguće nalaze pogotovu ako se uzme u obzir cena.

Razočaravajuće

p.s.
gde eventualno nabaviti HDD koji odgvaraju ovom kućištu može se pročitati ovde
« Last Edit: June 17, 2010, 05:16:47 PM by ab »

ab

• Full Member

Nažalost Cooler Master XCRAFT 250 ne može da radi bez napajanja!
Dakle da bi se pristupilo disku koji je u ovom kućištu neophodno je prvo da bude uključeno napajanje pa makar i preko USB (koji se inače račva na dva tako da bi po defaultu trebalo dva USB samo za napajanje)
Posle ovoga neophodno je uključiti bilo eSATA ili još jedan USB za prenos podataka.
Sve u svemu treba od 2 do 3 USB priključka da bi disk u ovom uređaju funkcionisao (ako se svi USB "ubodu" u HUB  - ne radi)

Intersantno je ovde napomenuti šta znače plaćeni testovi po časopisima i specijalizovanim sajtovima i laži koje se u njima iznose. Na više mesta na netu može se pročitati test ovog uređaja i neophodnost napajanja uređaja se spominje samo pri eventualnoj ESATA konekciji što nije tačno. Najdalje u obmanjivanju je otišao jedan naš sajt čiji se test čak nalazi i na CM zvaničnoj strani. Ljudi (navodno) istestiraše ali zato nahvališe i nalagaše.  
Rezultati korisničkog nezavisnog i realanog testa glase:

Prednosti uređaja Cooler Master XCRAFT 250:
  • markiran tj. proizvođač je Cooler Master (Da li je ovo prednost?)
  • lepo izgleda
  • eSATA konekcija pored USB konekcije

Mane Cooler Master XCRAFT 250:
  • samo godinu dana garancije (a disk koji je unutra ima tri godine garancije, a šta je složenije prosudite sami)
  • loše štampano upustvo sa netačnom shemom
  • pasivno hlađenje (bez obzira na aluminijum, prilikom testa i neprekidnog rada od 50 minuta zagrevanje je primetno iako se HDD vrti na 5400)
  • ne postoji antishock zaštita (shockproof)
  • HDD je za XCRAFT 250 "privezan" samo konektorom tj. prilikom jačeg bočnog udara došlo bi do pomeranja diska unutar kućišta
  • neophodno je "nezavisno" napajanje da bi uređaj tj. disk u njemu radio
  • u kompletu nema adaptera za napajanje
  • napajanje se vrši pomoću tzv. USB Y kabla (zauzima dva USB mesta )
  • ako se za prenos podata koristi USB neophodno je da računar ima od 2 do 3 slobodna USB priključka (HUB ne funkcioniše)
  • treba napomenuti da je prema specifikaciji namenjen samo za HDD do 160GB na 7200RTM ili 200GB na 5400RTM što u praksi znači da je najveći disk koji će biti stavljen unutra disk od 160GB NA 540ORTM

i plus i minus
  • otvaranje uređaja umesto na dugme se vrši odvrtanjem šrafa tj. šrafcigerom što je prednost ako ga retko otvarate ali takođe i mana ako je neophodno da zemenite disk
  • kožna futrola ali u koju ne mogu da stanu dva kabla koja su neophodna da bi XCRAFT 250lite radio
« Last Edit: July 16, 2010, 06:56:27 PM by ab »
Pages: [1] 2   Go Up